Izolace mezistropních prostor a kleneb

U mezistropních prostor je řešení podobné jako u izolace podlah. Od holého finálního povrchu, bez tepelné izolace, až po důmyslný sendvič od hydroizolace, tepelné izolace až po finální povrch. Většinou se vše z izoluje asfaltovou lepenkou, pak se v lepším případě použije podlahový polystyrén či vata a závěr se vše zaklopí betonovým potěrem nebo různými podlahovými deskami. V případě horším pouze betonovým potěrem. Polystyrén (Podlahový) není špatný materiál, ale…  .Znáte jeho únosnost v tlaku a můžete se spolehnout na teoretickou životnost udávanou výrobci? A to zcela pomineme spoustu dalších nejistot. Nejjednodušším řešením a jedním z nejlevnějších je pěnové sklo. Pěnové sklo můžete použít všude, kde vám z důvodů výšek nevadí ztratit více jak 15 cm. Ideální stav je samozřejmě 40 cm, což je běžný standart u budov s označením Pasivní dům. Pokud řešíte prostor menší než 15 cm nemá smysl uvažovat o pěnovém skle. Použijte jiný materiál.

A jak na samotnou montáž? Po konečné úpravě podkladu celý prostor vyložíte geotextílií a to včetně obvodových zdí. Poté navezete pěnové sklo  (ideálně v BIG-BAG, m3 váží pouze 150 kg). Rozprostřete a zlehka zhutníte vibrační deskou. Pak celou plochu překryjete opět geotextílií a můžete už rovnou vyhotovit finální podlahu. Tento postup můžete použít jak pod finální betonové podlahy, tak i pod podlahy dřevěné (na rastru z latí), i na podlahy typu desky OSB, MDF.CETRIS či RIGIDUR. Pouze u  záklopů deskami Vám doporučujeme použít geotextílii o hustotě 500 g/m2 tak, abyste si vytvořili zvukovou separaci od podkladního pěnového skla. Jednoduše aby desky neskřípaly. Dokonce v případě skutečných unikátů (hliněné domy a slaměné domy) lze položit na pěnové sklo i hliněnou podlahu.

Klenby jsou trochu pro ostatní materiály oříšek. Jak například jenom polystyrénem nebo vatou udělat plynulý a čistý přechod mezi obloukem a rovinou podlahy nad klenbou? A to je právě možnost pro pěnové sklo. Díky tomu, že pěnové sklo je de facto lehčené kamenivo, je pro toto úplně ideální materiál.  Hodláte si postavit pod domem vinný sklípek s klenbou, tak aby sousedi a známí trochu záviděli? Poté použijte pěnové. A získáte krásný, suchý a tepelně  izolovaný stylový sklep.

A montáž, Obdobná jako u všech ostatních aplikací.